Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że banki nie mają prawa do ubiegania się o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. To na pewno bardzo korzystana opinia dla konsumentów, ale tak naprawdę co ona oznacza dla frankowiczów?
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE
Pytanie zadane TSUE przez Polski sąd dotyczyło wzajemnego rozliczenia pomiędzy stronami sporu po uznaniu umowy kredytu za nieważną. Powodem zapytania było wysuwane przez Banki roszczenia o wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
Rzecznik Generalny w swojej opinii jednoznacznie stwierdził, że „ uznanie umowy kredytu hipotecznego za nieważną stanowi konsekwencję zamieszczenia w tej umowie nieuczciwych warunków przez bank. Przedsiębiorca nie może czerpać korzyści gospodarczych z sytuacji powstałej na skutek własnego bezprawnego działania.”
Co to oznacza dla Frankowiczów?
Ta opinia niewątpliwie jest bardzo korzystna dla wszystkich osób, które posiadają kredyty frankowe. Wskazuje, że bankom nie należy się dodatkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie dochodzeniu roszczeń przez konsumentów ponad zwrot wpłaconych rat.
Niestety z ogłoszeniem pełnego sukcesu należy zaczekać do połowy 2023 roku, kiedy zostanie ogłoszony ostateczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości. Wyrok zgodny z opinią Rzecznika Generalnego będzie oznaczał kolejne zwycięstwo frankowiczów w walce z bankami.
Czy warto teraz decydować się na pozwanie banku?
Eksperci zgodnie twierdzą, że jest to najlepszy możliwy czas na pozwanie banku, miażdżąca większość wyroków wydawanych przez Polskie sądy jest korzystna dla frankowiczów. Praktycznie wszystkie sprawy wytoczone przez banki ws. wynagrodzenia o korzystanie z kapitału są przez nie przegrywane, a opinia Rzecznika Generalnego może jedynie umocnić ten trend.
Warto skorzystać z dobrego momentu dla kredytobiorców i uwolnić się od toksycznego kredytu frankowego.