Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że banki nie mogą domagać się od kredytobiorców rekompensaty za korzystanie z kapitału w sytuacji kiedy umowa została uznana za nieważną.
W swoim orzeczeniu z dn. 15 czerwca 2023 roku TSUE uznał, że prawo nie pozwala na to, aby banki dochodziły roszczeń związanych z bezumownym korzystaniem z kapitału. Wyrok powtórzył tezy z opinii rzecznika i jest zdecydowanie korzystny dla konsumentów.
TSUE stwierdził, że niedopuszczalne jest, aby banki czerpały korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania. Przypominamy, że chodzi o niezgodne z prawem zapisy, które banki stosowały w umowach kredytów frankowych.
Banki nie mogą domagać się rekompensaty, klienci – TAK
Trybunał w swoim orzeczeniu stwierdził:
“Prawo Unii nie stoi na przeszkodzie temu, by w przypadku uznania umowy kredytu hipotecznego zawierającej nieuczciwe warunki za nieważną, konsumenci żądali od banku rekompensaty wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych. Prawo to stoi natomiast na przeszkodzie temu, by banki dochodziły podobnych roszczeń względem konsumentów”
Kolejny korzystny wyrok dla frankowiczów
To już kolejny korzystny dla frankowiczów wyrok w ostatnich miesiącach. Sprawiedliwość dla oszukanych przez banki staję się coraz bardziej realna. Wyroki polskich sądów w sprawach frankowych są w przytłaczającej większości miażdżące dla banków, a frankowicze nareszcie odzyskują swoje pieniądze.
Jeżeli jeszcze wahają się Państwo czy wystąpić na drogę sądową w związku nielegalną umową kredytu frankowego, to w naszej kancelarii oferujemy bezpłatne konsultacje ze specjalistami w dziedzinie prawa bankowego. Za darmo przeanalizujemy umowę i doradzimy czy warto zawalczyć o unieważnienie umowy. Serdecznie zapraszamy!